Ana Sayfa Blog SEO

SEO Çalışması Nedir? SEO Hizmetleri ile Web Sitenizi Zirveye Taşıyın

SEO, “Search Engine Optimization” yani türkçesi”arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Peki bu ne demektir? En yalın haliyle ifade ederek SEO nedir ve SEO çalışması neden yapılması gereken bir şeydir bunu ifade etmeye çalışacağım. SEO çalışması, websitenizin google gibi arama motorlarında çıkması için yapılan optimize çalışmasıdır. Sayfalarınızın arama sonuçlarında görünürlüğü ne kadar yüksek olursa potansiyel ve mevcut müşterileriniz tarafından ilgi çekme olasılığınız o kadar artar.

SEO hizmetleri sadece bir sektöre özgü değildir. Eğer işinizi dijitale taşıyorsanız mutlaka bu çalışmaya ihtiyaç duyarsınız. Dijital pazarlama hizmetleri alanına uzak olanlar için çok daha sade ifade edeceğim. Örneğin geleneksel pazarlama yöntemlerine aşinaysınız bir dükkan üzerinden ele alalım. Eğer işletmeniz kimsenin geçmediği bir sokaktaysa, kullanıcının satın almak istediği ürün ya da benzerleri mağazanın cam kısmından görünmüyorsa, bunu anlatan tabela, yazı resim vb. yoksa müşteri size neden gelsin? Bu nedenle mutlaka isminizle, tabelanızla, broşürünüzle ya da cam önüne koyduğunuz ürünlerle müşteri çekmeye çalışırsınız. İşte SEO çalışması da en az bu pazarlama hizmetleri kadar ihtiyaçtır. Üstelik dijital alanda çok daha fazla rakibiniz var. Sokak arasında rekabet ettiğinizden çok fazla sizinle benzer işler yapanlar var. Hepsi de google arama motorlarında sonuç veriyor. Hepsi SEO çalışması için hizmet alıyor. Bu nedenle sizlerde SEO çalışması için bir SEO uzmanı ile çalışmalı ve SEO hizmeti almalı ya da SEO çalışması yapmayı öğrenmelisiniz. Yani websitenizi optimize bir hale getirmelisiniz.

Elbette tek bir yazıda SEO çalışmasını öğrenmeniz mümkün değil. SEO hizmetleri çok daha kapsamlı bir çalışma. Ama burada sadece bir giriş yaptık ve SEO çalışmasının ne olduğunu anlamaya çalıştık. İlerleyen yazılarda detaylara gireceğiz. SEO için uyumlu bir website nasıl olur? Description yazarken nelere dikkat edeceğiz ve anahtar kelimeleri nasıl kullanacağız diğer yazıların konusu olacak. Anahtar kelimelere uygun makale nasıl yazacağınıza dair bilgi vereceğim. Üstelik bunlar çoğunlukla makale değil, içeriktir. Fakat google arama motorlarında makale olarak çokça aratıldığı için ben de burada içerik yerine makale kullanabiliyorum. Yani sizin doğrusunu bilmeniz ya da nasıl ifade ettiğiniz değil, kullanıcıların ararken ne yazdığı en çok şeyi ifade eder. Bunların nasıl bulunacağı diğer yazıların konusu olacak.Tabi tüm bunlar okuyucuyu yormadan yapılmalıdır. Ben en sade haliyle bu yazıda anlatmaya çalıştım. Diğer yazılar konu içeriğine indikçe gereksiz detaylardan uzaklaşacak. Bu konuda uzmanlaşmak isteyenler ve hizmet almak isteyenler için yararlı hale gelecektir.

seo hizmetleri
Seo Hizmetleri ve SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir? SEO Hizmetleri Almadan Üst Sıralara Çıkabilir miyim?

SEO hizmeti almadan trafik almam mümkün mü? Bunun için neredeyse sizin bir SEO uzmanı olmanıza ihtiyacınız vardır. Bu sayede SEO hizmeti almadan kendiniz sitenizi optimize edebilirsiniz. Ama bu ek bir hizmet ve sürekli bir çalışma anlamına gelmektedir. Öncelikle bunu göze almalısınız. Elbette imkansız değildir. İlerleyen yazılarımda SEO çalışmasının nasıl yapıldığına dair veriler olacak. Nasıl SEO çalışması yapacağınızı bilirseniz elbette web sitenizi buna uyumlu olarak optimize edebilirsiniz. Tabi sürekli güncellenen google ve benzeri algoritmalar için sizin de sürekli takip etmeniz ve çalışmanız gerekir. Peki nedir bu SEO Uzmanı?

SEO uzmanı, kısaca, arama motorlarının nasıl çalıştığını bilen ve web sitenizi buna uygun/uyumlu olarak optimize eden kişidir. SEO uzmanı, web siteniz için; site içi SEO ve site dışı SEO çalışması yapar. Rakiplerinizi analiz eder ve size uygun içerik planı hazırlar. İçerikleriniz için anahtar kelime analizi yaparak kullanıcı ve potansiyel müşterilerinizin google ya da diğer arama motorlarında arattığı kelimelerde sonuç vermenizi sağlar. Web sitenizi google dostu uyumlu bir yapıya getirir. Kısacası SEO çalışması için teknik donanıma ya da bilgiye, tecrübeye sahip değilseniz mutlaka güvenilir bir SEO uzmanı ile çalışmalısınız.